İrlanda Vizesi

İrlanda Vizesi evrak hazırlama ve başvuru süreci olarak biraz yorucu bir dönem olarak düşünülebilir. Neyse ki İş Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi’nin işi sizi vizenize en hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırmaktır. İrlanda vizesi almak için her tür pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız mutlaka bir vize işlemi yapmak zorundadır. Bunun için İrlanda vizesi başvurusu ile ilk adımı atabilir ve İrlanda vizesine bir an önce gayet hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 İrlanda vize işlemleri öncesi belirlenmesi gerekli olan en önemli şeylerden biri de İrlanda ülkesine hangi vize türü ile gitmeyi tercih ettiğiniz olmalıdır. İrlanda vize talep dilekçesinde vize türünüzü belirtmek durumunda kalarak işlem yükünüzü de ona göre belirleyeceksiniz. Bu sebepten dolayı vize danışmanınız sizleri en başta bu konu ile ilgili uyaracaktır.

 İrlanda vizesi hakkında birkaç bilgi verecek olursak bu vize ile pek çok ülkeye giriş çıkış yapabileceğinizden söz etmek mümkün olacaktır. Bu noktada akıllara İrlanda vizesi Schengen midir sorusu gelecektir. Evet, İrlanda vizesi ile Schengen ülkelerinin her birine ayrı ayrı giriş çıkış yapma hakkınız olacaktır. Ancak bunun için İrlanda Schengen vizesi çıkartmayı tercih etmeniz gereklidir.

 İrlanda Schengen Vizesi

 İrlanda Schengen vizesi ile ilgili bir konu açılmışken bu vizenin diğer tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan bir vize olduğunu söyleyerek sözlerimize devam edebiliriz. İrlanda Schengen vizesini almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aynı zamanda Avrupa ülkelerinde herhangi bir yere gidiş geliş esnasında transit geçiş vizesine de sahip olmak zorunda bırakılmaz. Bu açıdan bakıldığı zaman tek çok büyük avantajları olduğunu söyleyebiliriz.

 İrlanda Schengen vizesinden söz ederken ayrıca belirtmemiz gereken bir diğer husus daha olacaktır. Bu vizeyi aldınız ve yurt dışı seyahatinize başlamak istiyorsunuz diyelim. Vizenizin tüm Schengen ülkelerinde geçerli bir vize olduğunu göz önünde bulundurarak direkt bir şekilde farklı bir ülkeye geçiş yapmanız mümkün olmayacaktır. Çünkü İrlanda Schengen vizesiyle ilk başta gideceğiniz ülke İrlanda Cumhuriyeti olmak zorundadır. Schengen kurallarına göre tüm Schengen vizeleri ile ilk olarak vizenin alındığı ülke ziyaret edilmek zorundadır şeklinde ibare belirtilmiştir.

 İrlanda Vize Çeşitleri

 İrlanda vize çeşitleri İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan kişilerin seyahat amacına yönelik olarak farklı vize seçeneklerinden yararlanması içindir. Bu vizelerin her biri için farklı türde evraklar istenir. İşte tam da bu sebepten dolayı vize işlemlerine başlamadan önce hangi vize ile İrlanda Cumhuriyeti’ni ziyaret edeceğinizi belirtmek zorundasınız. İrlanda Cumhuriyeti için vize çeşitleri aşağıdaki gibidir;

  • İrlanda turistik vize
  • İrlanda denizcilik vizesi
  • İrlanda staj vizesi
  • İrlanda kısa süreli çalışma vizesi
  • İrlanda Medikal sağlık vizesi
  • İrlanda transit geçiş vizesi
  • İrlanda ticari vize
  • İrlanda spor müsabakası vizesi
  • İrlanda konferans ve seminer vizesi
  • İrlanda akraba ve arkadaş ziyareti vizesi

 Yukarıda yer alan İrlanda vize çeşitlerinden de anlayacağınız gibi İrlanda Cumhuriyeti’ne gidiş amacınıza yönelik farklı avantajlar sunan vize türleri mevcuttur. Bunlardan birini tercih ederek daha avantajlı bir İrlanda yolculuğu yapabilirsiniz.

 İrlanda Vize Randevusu Alma İşlemi

 İrlanda vize randevusu alma işlemi için iş vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanınız sizlere yardımcı olacaktır. İrlanda Cumhuriyeti büyükelçiliği ya da konsoloslukları ile iletişim kurarak İrlanda Cumhuriyeti yabancılar ve göçmenler vize işleri birimi üzerinden bu randevuyu alıp ön kayıt formu doldurmak bu aşamada zorunlu bir işlemdir.

 İrlanda Schengen Vize Şartları

 İrlanda Schengen vize şartları olarak tüm Schengen ülkelerinin istediği bir takım evraklar mevcuttur. İlk olarak umumi, hizmet, ya da siyah pasaport İrlanda Schengen vizesi için istenecektir. Eğer ki geçmiş yıllarda yurt dışına herhangi bir yere çıkmışsanız pasaportlarınızın günü geçmiş olsa bile bu evraklar arasında bulunması sizin için olumlu yönde bir intiba uyandırır. İrlanda Schengen vizesi için almak istediğiniz pasaportun mutlaka en az 3 aylık olmasına özen göstermeniz önemli olacaktır. Ayrıca Schengen kurallarına göre pasaportunuzun arkadan 2 sayfası boş olmak zorundadır. Nüfus cüzdanınızın fotokopisini çektirirken de renkli fotokopi olmasına ve arkalı önlü çekilmesine dikkat ederek pasaport ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile birlikte kapalı bir zarf içerisinde muhafaza etmeniz gerekir.

 İrlanda Cumhuriyeti Schengen vize evrakları arasında hazırlayacağınız tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin mutlaka ilgili makamdan alınması ve internet çıktısı olmaması son derece büyük bir önem taşıyacaktır. Ancak ikametgâh belgesini e-devlet üzerinden çıktı halinizi almanıza izin verilir.

 İrlanda vizesi için gerekli olan belgeler kapsamında internet üzerinden çıkartabileceğiniz diğer belgeler 4 A SGK hizmet dökümü ve nüfus cüzdanı çıktısı gibi evraklardır. Bu evrakların da İrlanda Cumhuriyeti büyükelçiliğinin ülkesine kabul edeceği turist adayını tanımak adına son derece önemli bir yeri vardır. Bu sebepten dolayı tüm evraklar gibi bunlar da büyük bir titizlikle hazırlanması gereken evraklardır.

 İrlanda Cumhuriyeti’ne yapacağınız seyahatin giderlerini de göz önünde bulundurarak İrlanda Cumhuriyeti büyükelçiliği seyahat şartlarını maddi anlamda kaldırabileceğinize dair bir teminat isteyecektir. Bu sebepten dolayı da gelir düzeyinizin tespiti yapılır. Maaş bordrosu, en az 6 aylık banka hesap hareketleri özeti dökümü ya da bir ev ya da arsa tapusu gibi maddi gelir tablosu halinde sayılabilecek herhangi bir resmi evrak işinize yarayacaktır.

 Bu ülkeye gitmekteki amacınızın ülkeye kaçmak ya da herhangi bir illegal işlere karışmak olmadığının kanıtlanması için de Türkiye Cumhuriyeti savcılığından adli sicil kaydı getirmeniz istenir. 18 yaşından küçüklerin de reşit olmadıkları için tek başına İrlanda Cumhuriyeti’ne gitmek gibi bir şansı yoktur. Reşit olmayan bireylerin İrlanda Cumhuriyeti’ne tek başına seyahat etmesi için anne ya da babalarından onaylı bir izin dilekçesi gerekli olur.

 İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat etmek için bir Schengen vizesi alacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı aynı zamanda statüsünü ve mesleki durumunu da belirtmek zorundadır. Bunun için emeklilerden emekli kimliği fotokopisi istenecektir. Öğrencilerin bu seyahati gerçekleştirmek için öğrenci olduklarına dair ispat olarak öğrenci kimliği fotokopisi ya da öğrenci belgesi alması istenir.

 İrlanda Cumhuriyeti Schengen vizesi için istenen belli ölçülerde 2 adet fotoğraf da çekilmeniz gerekli olacaktır. Arkası beyaz fonlu, 3×5 ve 4×5 boyutlarında ve en az 3 aylık güncel fotoğraflar İrlanda büyükelçiliğine teslim edilmek üzere çekilmek durumundadır.

 İrlanda vize evrakları kapsamında sizlerle paylaşmış olduğumuz tüm belgelerin detaylı bir şekilde İrlanda Cumhuriyeti Büyükelçiliği yabancılar ve göçmenler vize işleri birimine ibraz edilmesi söz konusu olacaktır. İrlanda vize evraklarınız sıkı bir takipten geçtikten hemen sonra sizlere belli bir sonuç verilir. İrlanda vizesi kaç günde çıkar diye soracak olursanız en geç 5 iş günü bu vizenin çıkması için yeterli olacaktır. Ancak yoğunluktan dolayı bir takım gecikmeler de yaşanabilir.

 İrlanda Cumhuriyeti Vizesi Ne Kadar?

 İrlanda Cumhuriyeti vizesi ne kadar? Diye soracak olursanız İrlanda vize ücretlerinin belli bir standardı söz konusu değildir. İrlanda Cumhuriyeti vizesi ücreti için çeşit gözetilir. İş Vize bu konuda sizleri aydınlatacaktır.