İsveç Vizesi

 İsveç vizesi umumi pasaport sahibi ve hizmet pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız için zorunlu tutulan bir evraktır. İsveç ülkesine giriş yapabilmek için sıradan vatandaşların kesinlikle bir izine ihtiyaç duyduğunu belirtmek gerekir. İsveç Türklere vize veriyor mu sorusuna bu noktada yanıt verecek olursak İsveç Ülkesi ile Türkiye Cumhuriyeti arasında herhangi bir vize Anlaşması bulunmadığını hatırlatmak isteriz. Yani Bunun anlamı İsveç ülkesine gitmeyi tercih ediyorsanız muhakkak vize işlemleri için bir takım prosedürlerle uğraşmak söz konusu olacaktır. Neyse ki bu aşamada sizlere yardımcı olacak ve 7/24 Ulaşım sağlayabileceğiniz bir vize danışmanlık hizmetleri merkezi vardır. İş Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize işlemlerinizin gerçekleşmesi ve İsveç ülkesine en kısa süre içerisinde seyahat etme şansına sahip olmanız için elinden geleni yapar. Bu noktada sicil durumunuz ve hazırlayacağınız evrakların tutarlılığı belirleyici bir özellik olacaktır.

 İsveç ülkesine vize almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının geçmesi gereken yollarda İş Vize danışmanlık hizmetleri merkezi vize danışmanları tıpkı bir gölge gibi takipte olacaktır. Bu aşamada İsveç vize başvuru süreci kapsamında vize başvuru dilekçesi ve vize başvuru formundan söz etmek zorundayız. Aynı zamanda vize başvurusu için pek çok evrak da gereklilik arz eder.

 İsveç Vizesi Almak Zor Mu?

 İsveç vizesi almak zor mu? İsveç vizesi almak isteyen pek çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tarafından yaygın bir şekilde sorulmaktadır. Eğer ki İsveç ülkesine yakın bir zaman içerisinde seyahat etme planları yapmaktaysanız bu vizeyi almak için bir takım şartların da gerekli olduğunu bilmeniz gerekir. Ancak bu noktada sizi bekleyen bir başvuru sürecinin de olduğunu hesaba katarak bir an önce harekete geçmekte fayda var diyebiliriz.

 İsveç vize işlemleri başlatmak üzere danışmanlık hizmetleri merkezini temsilcilerinizle görüşme sağlama aşamasında İsveç’e hangi vize türü ile gideceğinizi kanaat getirmeniz söz konusu olacaktır. Vize danışmanınız bu noktada sizlere İsveç’e hangi tür vizeler var ya da ne tür bir vize ile İsveç ülkesini ziyaret etmeyi tercih ederseniz amacınıza daha yönelik olacaktır gibi hususlarda size tavsiye verecektir.

 İsveç seyahatiyle ilgili tüm detaylara karar verdikten sonra vize işlemlerine başlamak üzere bir randevu oluşturmakla birlikte vize için ön kayıt oluşturulur. Kısaca özetleyecek olursak süreç; İsveç vize başvurusu, İsveç vize talep dilekçesi ve gerekli olan evrakların hazırlanmasıyla bu evrakların gerekli olan kontrollerden geçmesi şeklinde ilerleyecektir.

 İsveç’e Hangi Vize

 İsveç’e hangi vize türü ile gideceğiniz bu hususta son derece önemli bir karar olacaktır. Elbette ki buna kendi kendinize, tek başınıza şu vize ile gideyim şeklinde karar veremezsiniz. İsveç ülkesine tatil amaçlı mı yoksa herhangi bir etkinliğe katılmak için mi ya da ticari faaliyetlerde bulunmak amacıyla mı gideceğiniz son derece büyük bir önem taşır. Neden diye sorarsanız çünkü her bir amaca yönelik farklı vize türünden söz edeceğiz. İsveç ülkesini ziyaret etmek için İsveç vize çeşitleri şu şekilde farklılık gösterecektir;

 • İsveç ticari vize
 • İsveç kısa süreli çalışma vizesi
 • İsveç ve medikal sağlık vizesi
 • İsveç turistik vize
 • İsveç eğitim ve staj vizesi
 • İsveç aile ziyareti vizesi
 • İsveç Transit geçiş vizesi

 İsveç vize türleri arasında bu ülkenin güncel olarak vermiş olduğu tüm vize türleri yukarıda sözü geçen vizelerdir. İsveç vizesi almak için ilk başta başvuruda bulunduğunuz formda İsveç ülkesine gitmek için tercih etmiş olduğunuz vize türünün de adı geçmek zorundadır. Buna bağlı olarak da çeşitli işlemler uygulanır.

 İsveç vize türünü tercih ederken aynı zamanda bu ülkede ne kadar zaman için de bir ziyaret yapacağınızı belirlemiş olmanız gerekir. Çünkü İsveç’e gitmeyi tercih ettiğiniz vize türü belirli süreleri olan vizelerdir. Eğer ki bu ülkede 30 gündentdaha fazla kalacaksınız 90 günlük uzun süreli vizeleri tercih etmeniz gerekmektedir. Daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız da bu konu ile ilgili olarak vize danışmanlık yardımı almanızda fayda vardır.

 İsveç Schengen Vizesi

 İsveç Schengen vizesi İsveç’e gitmek için tercih edeceğiniz en kapsamlı vize türüdür. Bu vize Avrupa ülkelerinde geçerli olan bir vizedir. Ancak bu noktada herhangi bir yanılgıya düşmemeniz için belirtmemiz gereken bir husus vardır. Schengen vizesi sadece Avrupa Birliği’nde olan bütün ülkeler için geçerlidir diye bir şey yoktur. Yani ülke, Avrupa Birliği’ne girmiş olup da Schengen birliğini kapsamında değerlendirilmiyor olabilir. Bu sebepten dolayı ülkelerin Avrupa Birliği’nde olup olmamasına bakarak Schengen bölgesidir diye de bir kanaat getirmeniz mümkün olamaz.

 İsveç Schengen vizesi için gerekli olan evraklar, Schengen vizesi standartlarına uygun olarak belirlenmiştir. Söz konusu standartların dışına çıkıldığı zaman vize işlemleri kabul edilmez.

İsveç Schengen vizesi ile ilgili son olarak bir bilgi daha verecek olursak; bu vizeye sahip olan kişilerin ilk başta İsveç ülkesinden başlamak suretiyle diğer bütün Schengen ülkelerini ziyaret etme şansına sahip olacaktır.

 İsveç Schengen Vize evrakları

 İsveç Schengen vize evrakları arasında vize başvuru sürecinizi yürütmek adına bir takım hususlar mevcuttur. Yani İsveç vizesi ile ilgili gerekli olan bütün evrakları hazırlamış olsanız bile bu evraklar İsveç konsolosluğunun belirtmiş olduğu ölçüde hazırlamazsanız vize talebiniz geri dönecektir. Bu sebepten dolayı evrakların ne şekilde hazırlanması gerektiğine de dikkat etmek son derece büyük bir önem taşır. İsveç vizesi için gerekli olan evraklar şu şekildedir;

 • 3 ay geçerli pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (3×5 ve 4×5)
 • İkametgâh belgesi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( Tüm aile bireylerinin bilgileri olmalı)
 • Banka hesap hareket özeti
 • Nüfus cüzdanı önlü arkalı fotokopi (renkli)
 • İsveç seyahat belgeleri

 İsveç Schengen vizesi için gerekli belgeler yukarıdaki gibidir ancak bazı özel durumlara uygun olarak da bir takım farklı belgelerin istenmesi söz konusu olacaktır.

 İsveç Vize Randevusu Ve Ön Kayıt

 İsveç vize randevusu ve ön kayıt için İş Vize danışmanınızla birlikte tüm bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmanız gerekli olacaktır. İsveç vize randevusu alacağınız vizenin türü her ne olursa olsun gerekli olan bir işlemdir. İsveç Büyükelçiliği ya da konsolosluklarından yabancılar ve göçmenler vize işleri birimine yönlendirilerek bu randevuyu alabilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken tüm işlemlerde İsveç vize randevu sırasında cevaplamış olduğunuz ön başvuru kaydı tutanağı karşınıza çıkacaktır. Bu sebepten dolayı evrak hazırlığı için vermiş olduğunuz yanıtlara bağlı kalarak işlem yapınız.

 İsveç Vize İşlemi Kaç Para

 İsveç vize işlemi kaç para ya da İsveç vizesi için hesapta ne kadar para olmalı gibi soruları İş Vize danışmanınız ile görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır. Çünkü vize işlem ücretleri ile ilgili herhangi bir güncelleme söz konusu olduğunda değişkenlik gösteren bir sistem söz konusudur. Bununla birlikte İsveç vize ücretleri İsveç’e yolculuk yapmak isteyen turist adaylarının yaşlarına ve özel durumlarına bakarak farklı bir fiyat skalasında ilerler. İsveç ülkesi üzerinden alınacak olan vizenin türü de farklı bir değişken olarak karşımıza çıkar.