İtalya Vizesi

İtalya Vizesi

 Gezilecek yerler ve aktiviteler olarak son derece zengin bir yapıya sahip olan İtalya ülkesine vize almak amacıyla İtalya vizesi başvurusunda bulunmak isteyen turist adayları bir takım işlemlerden geçecektir. Bu noktada İtalya vizesi nasıl alınır sorularına yanıt vermek bir yana aynı zamanda da İtalya ülkesi hakkında sizlere birkaç tavsiyede bulunmak gerekirse bu ülkede yapabileceğiniz pek çok şeyden söz edebiliriz. UNESCO kültür mirası kapsamında değerlendirilebilecek çok fazla tarihi ve turistik yerlere sahip olan İtalya’da sarp kayalıklar üzerinde 5 farklı köyden oluşan bir tatil yapabilirsiniz.

Como Gölü’nün eşsiz manzarası karşısında son derece nefis bir an yaşamak için bile bu ülkeye gitmek mümkün olacakken aynı zamanda birbirinden önemli sivil mimariyi ve resmi mimariyi de izleme fırsatı bulabilirsiniz. İtalya katedralleri ile ünlü ve Barok mimarinin başkenti denilebilecek kadar zengin bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte İtalya ülkesine gitmişken kesinlikle bu ülkede yapılan muhteşem etkinlikleri de kaçırmayın deriz.

 İtalya hakkında yapabileceğiniz daha pek çok şey olduğunu belirterek esas konumuza bir giriş yapmak gerekiyor. İtalya vizesi almak için yapmanız gereken işlemlerin belli bir kriterde olabilmesi açısından mutlaka İtalya vize işlemlerinizi yürütecek bir firma ile görüşme sağlamanızı tavsiye ederiz. İtalya vize işlemleriniz için iş vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları her zaman için 7/24 ulaşılabilir olarak sizlere hizmet verecektir. İtalya vizesine başvurmak için hangi vize çeşidini seçmeniz gerektiği konusunda sizlere ilk başta yardımcı olacak olan İş Vize aynı zamanda İtalya seyahat belgelerinizi de hazırlayarak vize işlemlerinizin doğru bir şekilde başlatılmasına yardımcı olacak.

 İtalya Vize İşlemlerini Başlatmak Üzere Neler Yapmak Gerekir?

 İtalya vize işlemlerini başlatmak üzere neler yapmak gerekir konusu ile ilgili olarak ilk başta sizlere her zaman için belirttiğimiz gibi İtalya vize ön başvurularından söz etmemiz gerekecek. İtalya vize talep işlemlerini hiç de öyle hemen konsolosluğa ya da seyahat acentesine giderek bir anda başlatamıyorsunuz. Çünkü bu işlemleri doğru bir noktadan başlatmak amacıyla İtalya Başkonsolosluğu vize işleri birimi İtalya vize randevusu şartı getirmiştir.

 İtalya vize randevusu nasıl alınır konusunda da vize danışmanlarınız da sizlere bilgi verecektir ama biz size kısa bir açıklama yaparak mutlaka İtalya vizesi ön bilgi formu kapsamındaki belgeyi İtalya Konsolosluğu vize işleri birimine göndermeniz gerektiğini söyleyelim. Böylece turist adayları İtalya vizesi için bir ön başvuru formu kaydı açtırarak direkt olarak İtalya’dan bir vize randevusu almış olur.

 İtalya Vize Başvuruları Nasıl Yapılır?

 İtalya vize başvuruları nasıl yapılır konusu ile ilgili olarak giriş cümlemiz her zaman için bellidir. Çünkü bu aşamada yapmanız gereken en önemli şey İtalya vizesi almak için bir randevu formu oluşturmak olacaktır. İtalya vizesine başvuru yapmak tabii ki de bu kadar kolay ve kısa değildir. Bunun için bir de ayrıca İtalya vize talep dilekçesi yazarak İtalya ülkesine gitmek istediğinizi ve bu anlamda bir işlem başlatmak üzere olduğunuzu İtalya Başkonsolosluğu vize işleri birimine açık bir şekilde ifade etmek zorundasınız.

 İtalya vizesi için başkonsolosluğa göndermeniz gereken belgeler arasında en önde gelenlerinden biri olarak dilekçenin yazımı son derece büyük bir önem taşır. İtalya vizesi başvuru dilekçesi kapsamında İtalya ülkesinde hangi tarihler arasında bulunmanız gerektiğini ve bu ülkede bulunmanız için gerekçelerinizi doğru bir şekilde sıralamanız lazım. Daha sonra İtalya vizesi için tatil planınızın kapsamlı bir şekilde de anlatılması gerekiyor. Bütün bunların yanı sıra mali açıdan da İtalya Konsolosluğu vize işleri birimi bu seyahatin sponsorlarını ya da turist adaylarının maddi anlamda belli bir kategoride bulunup bulunmadıklarını öğrenmek istiyor. Eğer ki bu konu ile ilgili olarak bütün kriterler tam olarak tutuyorsa artık İtalya vizesi için işlem başlatmak üzere belge hazırlığına girebilirsiniz.

 İtalya Vize Talep Belgeleri

 İtalya vize talep belgeleri için gerekli olan bütün evrakların güncel olması İtalya Başkonsolosluğu için son derece büyük bir önem taşımakta ve işlemlerin doğru bir şekilde devam etmesi adına bir takım kurallar belirlenmektedir. Bunun için sizlere İtalya Başkonsolosluğu vize işleri birimi tarafından İtalya’nın vize politikası kapsamında hangi belgeleri istediğini sıraladık.

·         İtalya vize talep dilekçeleri

·         İtalya vizesi ön bilgi formunun renkli çıktısı

·        2 adet 35 ve 45 milimetre çapına sahip olan beyaz fon üzerine çekilmiş en az 6 aylık fotoğraf

·        En az 1 yıl geçerli olan ve arkasında İtalya vizesinin işlenmesine olanak tanıyan yeri bulunan yeni bir pasaport

·         İlgili makamlardan imzalı ve kaşeli bir şekilde alınmış ve çok eski tarihlere kadar uzanabilen bir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

·        Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızın ön ve arka olmak üzere çekilmiş olan renkli fotokopileri ya da internet taramaları

·        İtalya seyahatini gerçekleştirebilecek ölçüde sağlık durumuna sahip olduğunuza dair bir sağlık raporu

·         Yurt dışında geçerli olabilecek olan 30.000 Euro garantili bir seyahat sağlık sigortası poliçesi

·         İtalya vize başvuru ücretinin ödendiğine dair bir banka makbuzu

·         En az 6 aylık banka hesap dökümleri ve araç ruhsatı ya da ev tapusu gibi belgeler

·         İtalya’da kalmak üzere ayırtmış olduğunuz otelin hangi gün giriş çıkış yapacağımıza dair bilgileri ve açık adresinin olduğu bir doğrulaması

·         Gidiş gelişi olmak üzere İtalya uçak biletleri

 İtalya vize evrakları olarak belirtilen bütün belgelerin yanı sıra burada geçen İtalya seyahat belgeleri ve seyahat sağlık sigortası için İş Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları sizlere yardımcı olacaktır. Bu konu ile ilgili olarak belirtilecek en önemli şeylerden biri de 18 yaşından küçüklerin İtalya seyahatini tek başına gerçekleştirebilmeleri için aile izin dilekçeleri olması gerektiğidir.

 İtalya Vizesi İçin Hangi Kategorilerde Tercih Yapılabilir?

 İtalya vizesi için hangi kategorilerde tercih yapılabilir konusunda İtalya Schengen vizesi bütün vize türlerinin içinde sivrilen bir kategoridedir. Neden derseniz çünkü İtalya Schengen vizesi alarak diğer farklı ülkelere de giderebiliyor ve turist adaylarının daha çok işine geldiği için eğer ki kriterler tutuyorsa en çok tercih edilen vize bu oluyor.

 İtalya turistik seyahat vizesi olarak da İtalya’da yapılabilecek pek çok şey olduğu için gezilerde ve tatiller için en çok tercih edilen vize türlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda Erasmus için de çok fazla tercih edilen bir ülke olduğu için ve pek çok okulla bağlantısı olan üniversitelere sahip olduğu için İtalya öğrenim vizesi de tercih edilebilir.

 İtalya ülkesinin güncel olarak vermekte olduğu vize çeşitlerine kısaca göz atacak olursak basın vizesi, iç vizesi, aile ziyareti vizesi, ticari ya da fuar vizesi gibi vize tipleri mevcuttur.

 İtalya vize ücretleri Ne Kadar?

 İtalya vize ücretleri ne kadar konusunda genel olarak İtalya vize çeşitlerinin yukarıda saymış olduğumuz pek çok farklı kategorisi önemli olacaktır. Bu bağlamda İş Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları ile bir görüşme sağlayarak İtalya vize ücretleri hakkında daha doğru cevaplar alabilirsiniz.