Letonya Vizesi

Letonya Vizesi

Letonya Cumhuriyeti gezip görmek için son derece ideal bir ülke olmakla birlikte ve daha pek çok şeye ev sahipliği yapan bir ülke olduğu için de Letonya vizesi oldukça fazla turist adayı tarafından tercih sebebi olan bir vizedir. Letonya vizesi hakkında söylenecek olan çok şey varken ilk başta Letonya ülkesinin genel itibariyle nasıl bir ülke olduğundan da söz edecek olursak başkenti Riga olan bu ülkenin doğal değerlerinin oldukça fazla olduğunu belirtmekteyiz.

 Letonya eşsiz pek çok doğa manzarasıyla İsveç denizine sınır bir ülkedir. Yani buradan İsveç denizini de görebilir ve aynı zamanda bir takım manzara izleme noktalarından şahane fotoğraflar çekebilirsiniz. Mimari açıdan kiliselerinin sanatsal yönlerini keşfederken aynı zamanda içerisinde bulunan ikonaları da keşfetmeniz de fayda var. Sadece tarihi ve turistik açıdan değil aynı zamanda ticari ya da aile ziyareti gibi birtakım sebeplerle Letonya Cumhuriyeti’ne bir vize randevusunda bulunmak mümkün olacaktır.

 Letonya vizesi ile ilgili anlatmamız gereken şeylere de girecek olursak bu noktada Letonya vizesinin alınması için mutlaka bir vize firması ile çalışmak ve bu vize işlemlerine doğru noktadan başlamak gerekir. Bu aşamada Letonya vizesi almak için hangi vize firması ile çalışmanızın daha doğru bir şekilde sürdürüleceğini karar vermek üzere sizlere tavsiyelerde de bulunacağız.

 İş Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları Letonya vizesi almak için sizlere bir takım tavsiyelerde bulunup Letonya seyahat belgeleri işlemlerinizi de bizzat hallederek işinizi son derece büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Bu sebepten dolayı da İş Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları ile Letonya Başkonsolosluğu için bağlantı kurmak üzere bir görüşme gerçekleştirmeniz bu aşamada yapılması gereken en doğru şey olacaktır.

 Letonya Vizesi İçin Başvuruda Bulunacak Pasaportlar

 Letonya vizesi için başvuruda bulunacak pasaportlar kapsamında Letonya vize politikası için bir gözlem yapmak gerekirse bu noktada resmi pasaportların son derece büyük bir ayrıcalığa sahip olduğunu görmekteyiz. Resmi pasaportlar verilirken zaten gerekli olan bir takım sorgulamalar yapıldığı için bu pasaportlara sahip olan kişilerin de Letonya ülkesinde konaklama hakkı 180 güne 90 gün şeklinde otomatik olarak veriliyor. Bununla birlikte umuma mahsus pasaportlarında Letonya ülkesi için bir vize işlemi izleyerek belirli standart ölçülerinden geçeceğini belirtmek durumundayız.

 Letonya vizesi almak için işlem uygulaması yapması zorunlu olan umuma mahsus pasaport sahiplerinin Schengen vizeleri var ise bu seyahati 90 güne kadar gerçekleştirebileceklerini söyleyerek sözlerimize başlayabiliriz. Ancak Letonya ülkesinin vizesine başvuruda bulunmak isteyen umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize almak için hak kazanmaları bir takım kriterlere bağlı olarak gerçekleşmek zorundadır. Bu sebepten dolayı da umuma mahsus pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için işlemlerin biraz farklı ilerleyeceğinden ve belirli bir incelemelerden geçmesi gerektiğinden söz etmek mümkün olacaktır.

 Letonya Vize İşlemleri İçin Randevu Sistemi

 Letonya vize işlemleri için randevu sistemi belli bir politika ile gerçekleşmektedir. Bu noktada kademeli bir şekilde ilerlemek gerekirse ilk başta Letonya vizesi ön bilgi formu doldurulup e-posta adresi üzerinden Letonya Başkonsolosluğu vize işlemleri birimine gönderilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu işlem Letonya vizesi için ön başvuru kaydını oluşturmak maksadıyla olup konsolosluktaki işlemleri de düzenlemek amacıyla yapılmaktadır. Son olarak da Letonya Başkonsolosluğu vize işleri birimine gidecek olan ön bilgilendirme formu incelendikten sonra Letonya Başkonsolosluğu vize işlemlerinizi başlatmak üzere belli bir tarih verecektir.

 Letonya Vize İşlemleri İçin Gerekli Olan Evraklar Hangileri Oluyor?

 Letonya vize işlemleri için gerekli olan evraklar hangileri oluyor konusu ile ilgili olarak sizleri çok da fazla merakta bırakmadan hemen bir yanıt verelim ve listemizi şuraya iliştirelim;

·         Letonya vizesi ön bilgilendirme formunun çıktısı

·         35 ve 45 milimetre ebatlarına sahip olan beyaz fon üzerine en az 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet foto

·         Letonya ülkesine seyahat edebilecek sağlık durumuna sahip olduğunuza dair doktordan alınmış bir seyahat sağlık raporu

·         En az 30.000 Euro teminata sahip olan bir yurt dışı seyahat sağlık sigortası poliçesi

·         Letonya vizesinin işlenebilmesi için yeterli olan alana sahip bir güncel pasaport

·         Finansal olarak Letonya seyahatinin giderlerini karşılayabilecek bir imkâna sahip olduğunuza dair banka hesap cüzdanı özetleri

·         Letonya vize talep dilekçesi ve başvuru formu çıktısı

·         Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanının her iki yüzünün de bulunduğu renkli taranmış çıktılar ya da fotokopiler

·         Letonya ülkesinde kalınacak olan konaklama adresi ve aynı zamanda giriş çıkış tarihlerinin bilgileri

·         Gidiş ve dönüş olarak alınmış olan Letonya uçak biletleri

·         Çalışma belgeleri

·         İlgili makamdan ıslak imza ile alınması gereken bir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

 Letonya vizesi almak için başvuruda bulunacak olan turist adayları için genel olarak bu belgeler dosya da bulunmak zorundadır. Ancak bununla birlikte Letonya Başkonsolosluğu vize işleri birimi bir takım farklı vize kategorilerine bağlı olarak da işlem yapılmasını ve evrak hazırlıkları olmasını talep eder.

 18 yaşın altında olan yani reşit sayılmayan turist adayları için Letonya seyahatinin tek başına gerçekleşebilmesi adına anne ya da babadan getirilmiş olan bir seyahat izni dilekçesi gerekli olacaktır. Letonya vize başvuru evrakları çerçevesinde gerekli olan pek çok şeyin turist adaylarının özel durumlarına bağlı olarak da değişkenlik göstermesini baz alarak bu konu ile ilgili mutlaka İş Vize ile bağlantı kurmanızı tavsiye ederiz.

 Letonya Ülkesinden Hangi Vizeler Alınır?

 Letonya ülkesinden hangi vizeler alınır şeklinde bir soru soran turist adayı ilk başta seyahat nedeni hakkında bir değerlendirme yapmak durumundadır. Çünkü bu seyahatin sebepleri tamamen Letonya vize çeşitleri ile doğrudan ilgili bir şey olacaktır. Bu noktada genel olarak gezi ya da tur amacıyla Letonya vizesi almak isteyen turist adaylarının Letonya turistik vize tercih etmeleri son derece yerinde bir karar olacaktır.

 Letonya vizesi kapsamında verilen vize çeşitleri içerisinde Letonya Schengen vizesi ayrı bir yer tutup farklı ülkelere de giriş çıkış imkânı tanıdığı için bir takım özelliklere sahip olan turist adaylarına verilir. Ayrıca Letonya turistik vize ya da Schengen vizesinin yanı sıra Letonya ülkesinden öğrenci vizesi, staj vizesi, iş vizesi ya da ticari vize gibi birçok vize türü talep edilebilir.

 Letonya Vize İşlemleri Kolay Mı?

 Letonya vize işlemleri kolay mı diye soracak olursanız Letonya ülkesinden vize almak üzere gerekli olan işlemleri yerine getirdiğiniz sürece vize alma olanağına sahip olacağınızı söyleyebiliriz. Ancak bununla birlikte Letonya ülkesi için bir Schengen vizesi tercih ediyorsanız Schengen vizesinin getirmiş olduğu bütün kurallara uyumluluk sağlamanız gerekir.

 Letonya vizesi İşlem Ücretleri Hakkında

 Letonya vizesi işlem ücretleri hakkında bir takım değerlendirmeler söz konusu olacaksa bu işlemlerin genel olarak vize kategorilerine de bağlı olarak gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Yani Letonya vizesi için bir fiyatlandırma söz konusu olacaktır ve mutlaka İş Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları ile detaylı bir görüşme sağlamakta çok büyük bir fayda vardır.