İsviçre Vizesi

İsviçre Vizesi

 Zürih’te muhteşem bir tatil yapma fırsatı için ya da Ren Şelalesi kıyılarında hoş bir zaman geçirmek, belki de birbirinden güzel ve eşsiz fotoğraflar çekmek amacıyla İsviçre vizesi almak istiyorsunuz. Özellikle de çikolata tutkunları için İsviçre son derece önemli bir ülke olmakla birlikte aynı zamanda doğa sporları yapmak isteyen kişiler için de oldukça önemlidir. Yapılacak pek çok şeyden söz etmek mümkünken manzara izleme noktaları ile de meşhur olan pek çok alanının olduğunu belirtmek isteriz. Tabii ki sadece doğal güzellikleri değil aynı zamanda da birbirinden önemli müzeleri ve sivil mimarisi açısından da bakıldığı zaman entelektüel bir kesimin de İsviçre vizesi alma isteklerini son derece normal ve haklı karşılıyoruz.

Elbette ki sadece turistik bir seyahat amacıyla değil pek çok onlarca sebep sayabileceğimiz amaca yönelik vize alma durumu söz konusu olacaktır. Bütün bunlara istinaden de genel olarak İsviçre ülkesinin pek çok farklı vize türünü içinde barındıran bir vize politikası olduğunu söylemek mümkün olacaktır. İşte tam olarak sizlere bu noktada İsviçre vizesi almak üzere bir takım koşulları ve vizelerin çeşitlerini bu yazımızda sunmuş bulunmaktayız.

 Rahat bir İsviçre seyahati yapmak amacıyla ilk başta doğru bir vize firması ile çalışıp vize işlemlerinizi bir an önce halledip tatil planlarınıza odaklanmanızı sağlayabiliriz. Bu sebepten dolayı da İsviçre vizesi alırken tüm vize işlemlerinize takip ve düzen sağlamak adına İş Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları ile bir görüşme sağlayabilirsiniz.

 İsviçre Vize Alma Koşulları Kapsamında Kimlere Vize Verilir?

 İsviçre vize alma koşulları kapsamında kimlere vize verilir diye soracak olursanız genel olarak dünya çapında bir değerlendirme yapmak üzere bütün Avrupa ülkelerini bu bağlamda ayrı tutarak resmi pasaport haricinde vize alınması gerektiğini söyleyebiliriz. Resmi pasaportu olmayan turist adaylarının İsviçre vizesi almak için bir takım koşullar neticesinde işlem yapması gerektiğini belirterek aynı zamanda Schengen vizeleri ile de bu seyahati gerçekleştirebileceklerini söyleyebiliriz.

 İsviçre Vize Randevu Aşaması Nasıl Oluyor?

 İsviçre vize randevu aşaması nasıl oluyor diyen turist adayları için ilk başta online bir randevu sisteminden söz edebiliriz. Ayrıca tek yapmanız gereken şey evinizden bile çıkmadan İsviçre vizesi ön bilgilendirme formunu İsviçre Başkonsolosluğu vize işleri birimine e-posta adresiniz üzerinden göndermek kadar kolay olacaktır.

 İsviçre Vizesi Başvurular

 İsviçre vizesi başvurular hakkında merak ettiğiniz pek çok şey olduğunu biliyoruz. Ve hemen bu konuya giriş yapmak gerekirse ilk önce İsviçre ve vize randevusu aldıktan sonra bu başvuru işlemini kesinleştirmek üzere başvuru noktalarına gitmenizin gerektiğini söyleyebiliriz. İsviçre vizesi ön bilgilendirme formuna istinaden bir de İsviçre vize başvuru formu karşımıza çıkacaktır. İsviçre vize başvuru formunu başarılı bir şekilde doldururken öte yandan yapmanız gereken işlem de İsviçre vize başvuru dilekçesi yazmak olmalı. Schengen kuralları kapsamında da gerekli olan belgeleri İsviçre Konsolosluğu’na teslim ettikten hemen sonra İsviçre vize işlemleriniz kontrol edilmek üzere başlatılır.

 İsviçre Vize Başvuru Formu

 İsviçre vize başvuru formu İsviçre vizesi için başvuruda bulunacağınız seyahat acentelerinden ya da İsviçre konsolosluklarından doldurulabilir. Aynı zamanda İsviçre vize başvuru formu içerisinde İsviçre ülkesinin özel olarak sormak istediği sorular ve aynı zamanda da Schengen kapsamında gerekli olan bütün konular yer alır. Bu noktada İsviçre Başkonsolosluğu vize işleri biriminin görmek istediği bütün bilgileri bu forma aktararak daha sonra da İsviçre vize başvuru belgeleri ile uyumlu bir şekilde güncel bir evrak şeklinde sunmanız gerekir.

 İsviçre Vizesi Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

 İsviçre vizesi başvuru dilekçesi nasıl yazılır şeklinde bir soru sorarak İsviçre vize talep dilekçesi hakkında ilk başta bilgi toplamanız gerekir. Zira İsviçre Başkonsolosluğu vize işleri birimi bu dilekçenin nasıl yazıldığına ve gerçekten bir takım kanıtlara da esas olduğuna inandırılmak durumundadır. Öncelikle İsviçre seyahatinin planlanan tarihleri mutlaka belirtilerek aynı zamanda finansal açıdan da İsviçre Konsolosluğu vize işleri birimine bir takım bilgiler verilmesi gerekiyor. Bu dilekçeyi Almanca, İngilizce, Türkçe ya da Fransızca bir şekilde yazabilirsiniz.

 İsviçre Vizesi Dosyasında Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

 İsviçre vizesi dosyasında talep edilen belgeler nelerdir konusu ile ilgili olarak başvuru evrakları kapsamında şunlardan söz etmek mümkün olacaktır.

·         Finansal açıdan uygun olduğunuzu gösteren belgelerin tümü

·          Biyometrik formatta çekilmiş olan 2 adet renkli ve güncel fotoğraf

·         İsviçre vize talep dilekçesi ve başvuru formu

·         İsviçre vizesi ön bilgilendirme formu çıktısı

·         T.C kimlik kartının renkli taranmış çıktıları ya da fotokopileri

·         İsviçre vize ücretinin ödendiğine dair banka dekontu

·         4 A SGK hizmet dökümü gibi çalışma belgeleri

·         İkametgâh belgesi ya da yabancılar için oturma izni belgesi

·         Gidiş dönüş olarak uçak biletleri ile giriş çıkış tarihli Otel rezervasyonları

·         En az 30.000 Euro güvenceli olup da yurt dışında da geçerli olan bir seyahat sağlık sigortasının poliçesi

·         İsviçre seyahati için sağlık durumunun uygun olduğuna dair sağlık raporu

·         İlgili makamdan alınmak şartıyla nüfus kaydı belgeleri

·         İsviçre seyahati sonrasında da en az bir yıl kadar geçerli olup aynı zamanda İsviçre vizesinin işlenmesi için yeterli alana sahip bir pasaport

·         Eğer varsa eski pasaportların vizeli kısımlarının renkli fotokopileri

·         Eğer varsa davetiye

 İsviçre vize alma koşulları içerisinde geçen bütün bu evrakların güncel olmaları gerekmekle birlikte aynı zamanda vize çeşitlerine göre de değişkenlik gösterdiklerini göz önünde bulundurmalısınız.

 İsviçre Vize İşlemleri İçin Kategoriler Nelerdir?

 İsviçre vize işlemleri için kategoriler nelerdir konusu ile ilgili olarak bir soru sorarak vize çeşitlerine göre nasıl işlem yapacağınız hususunda da bilgi sahibi olmanız gerekli olacaktır. Bu noktada İsviçre vize işlemleri göz önünde bulundurulduğunda farklı kategorilerdeki seçenekler mevcutken farklı evrakların hazırlanması gerekiyor. İsviçre Schengen vizesi için yukarıda belirtmiş olduğumuz bütün belgelerin hazırlanması gerekirken ticari bir vize almak istiyorsanız şirket bilgilerinizin mutlaka tümünün dökümü gerekli olacaktır.

 İsviçre aile ziyareti vizesi ya da İsviçre aile birleşimi vizesi gibi vize türleri için mutlaka bir davetiyeniz olması gerekir. İsviçre Erasmus vizesi almak isteyen öğrencilerin de İsviçre Başkonsolosluğu için hazırlamaları gereken dosyada öğrenci belgelerinin ve Erasmus ile ilgili bütün kayıtlarının dökümleri gerekecektir.

 İsviçre ülkesine sporcu vizesi alarak gitmek isteyen kişiler sporcu lisanslarını hazırlamak ve aynı zamanda gerekli olan diğer işlemleri de yerine getirmek zorundadır. İsviçre Başkonsolosluğu için vize işleri birimi fuar vizesi, basın vizesi, sağlık vizesi, transit vize ya da etkinlik vizesi gibi çeşitli vize türlerini de güncel olarak vermektedir. Ayrıca bütün bu seçeneklerin mutlaka İsviçre vize başvuru formunda detaylı bir şekilde açıklanması son derece büyük bir önem taşımaktadır.

 İsviçre Vizesi İçin İşlem Ücretleri Ne Kadar?

 İsviçre vizesi için işlem ücretleri ne kadar diye soracak olursanız bu durumu vize kategorinize bağlı olarak değişeceği için net bir şey söylemek mümkün değildir. Daha detaylı bir bilgi için İş Vize ile görüşme sağlamak gerekir.